Konut kredilerine yeni düzenleme!

 Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredilerini kullanarak ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Konut kredilerine bugün yeni bir düzenleme getirildi...

Ev sahibi olmak, kiracılıktan kurtulmak bir çok vatandaşın hayali. Ev almak için genellikle başvurulan yöntem ise konut kredisi kullanmak oluyor. Konut kredisi kullanılabilmesi için kredi kullanılacak olan konutun krediye uygun olması gerekiyor. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun süresi bitene kadar evi ipotek olarak gösteriyorlar. 

Borcun ödenmemesi durumunda da bankalar verdiği hizmetin karşılığını bu ev ile kapatıyor. Bankalarında büyük paraları müşterilerine güvenerek vermesi, böylelikle daha kolay bir yöntem oluyor. Vatandaşlarda bu sayede konut kredisi ile ev sahibi olabiliyor. 

Son dönemlerde yüksek konut faizleri oldukça gündeme geldi. Ancak Ocak ayında yaşanan düşüş trendi devam ediyor. Konut kredisi faiz oranları 2018 Eylül ayının ikinci yarısından sonra görülen en düşük seviyeye gerileme kaydetti. Ocak ayının ikinci yarısı itibari ile İNG Bank, Ziraat Bankası ve ICBC Bank konut kredisi faiz oranlarında indirimler uyguladı. 

Bugün konut kredilerine yeni bir düzenleme getirildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Konut alacaklar, konutların enerji performansına göre daha fazla kredi kullanabilecek. Yeni yönetmelikte yapılan düzenleme madde 7'de yer aldı. İşte o madde.. 

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz. Bu oran, 18/4/2007 tarihli ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile alt düzenlemelerine istinaden düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde doksanı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde seksen beşi aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Eklenme Tarihi : 25/01/19 11:45:03   -   Görüntülenme : 1477
 
 

Haberler Ana Sayfasına Git